Historia drużyny


Za dzień powstania drużyny uważa się 29 września 1974 roku (niedziela), zaś za jej założyciela Darka Boguskiego. Jednak to, że akurat on został pierwszym drużynowym, stało się podobno przypadkiem (był pierwszy z brzegu).
Rok powstania drużyny to okres wprowadzania w życie idei i założeń Harcerskiej Służby Polsce Socjalistycznej (HSPS), więc na głowach pierwszych "Baczyńskich" są bordowe baskijki. Darek jest z rocznika 1958 i zakładając drużynę, uczył się w drugiej klasie szkoły średniej. "Tak się szczęśliwie złożyło, że w naszej klasie było kilkoro instruktorów ZHP, pracujących w swoich starych drużynach i szczepach poza I LO, w tej liczbie m.in. Lilka Klimiuk, Ewa Rybałtowska, Alek Kubiak, Krzysiek Omilian oraz ja. Spotkaliśmy się i bez zbędnych dyskusji ustaliliśmy, że trzeba założyć własną, klasową drużynę harcerską" - wspomina nasz pierwszy drużynowy. Przez dwa lata działają jako drużyna jednopoziomowa, klasodrużyna. Dopiero w czwartej klasie doszli do wniosku, że szkoda tracić to, co stworzyli, że trzeba to kontynuować i tak przy okazji zawodów pływackich pojawiają się pierwsi "młodsi". Potem zorganizowano nabór z klas I-II. Wraz z przyjęciem młodszych roczników powstaje zwyczaj specjalnej próby przed przyjęciem do drużœyny.
Po pierwszym roku działalności drużyna zdobywa numer i patrona. Czemu właśnie Baczyńskiego? Bo był młody tak jak my, bo walczył w Harcerskim Batalionie "Parasol", bo zginął, bo pisał cudowne wiersze, bo mógł być trzecim wieszczem, bo... Ludzie z drużyny lubią poezję, niektórzy nawet sami piszą, komponują muzykę do wierszy znanych poetów. Dobrze znana wszystkim członkom 29 piosenka "W drogę" jest właśnie kompozycją jednego z "Baczyńskich". Pierwszy wyjazd 29 odbył się w maju, był to biwak nad Wigrami. Prawie na dziko: z jednym namiotem i znikomymi zapasami. Skończył się podobno z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jednak już na wakacje "Baczyńscy" organizują własny obóz wędrowny, co należy wówczas do rzadkości. Pierwsze było morze, zaraz potem góry, które wszyscy pokochali i dlatego szybko stały się one miejscem corocznych obozów.
Wkrótce po przyjęciu młodszych, Darka zastąpił Tomek Adamowicz. Za jego kadencji Mariusz Śpiewak zaprojektował w 1977 roku plakietkę drużyny. Ma ona swoja symbolikę: w centrum znajduje się lira - symbol poezji, plamy (tak jak plamy na mundurach) nawiązują do Powstania warszawskiego i panterek powstańczych, a u dołu liry stoi zgaszony znicz, będący wyrazem przedwczesnej śmierci Baczyńskiego. Trzeba zauważyć, że plakietki miało wtedy niewiele drużyn. Kolejną rzadkością były drużyny wielopoziomowe. Jednak "Baczyńscy" dzielnie bronili swojej inności, za co nawet przez pewien czas byli podpadnięci u "władz". 25 listopada 1978r. 2 Szczep HSPS "Komandos" przy I LO otrzymuje imię gen. Ignacego Pradzińskiego. W szczepie działały wtedy 24 drużyny, w tym dwie specjalnościowe. Jedną z nich była 29 BDSh im. K.K.Baczyńskiego (turystyczna). W latach 1979-80 drużyna jest drużyną sztandarową Hufca ZHP Białystok. Pierwsza harcówka "Baczyńskich" mieściła się na ul. Podleśnej. Co ciekawe drużyna była grupą przyjaciół, a zbiórki przypominały bardziej towarzyskie spotkania. Jednak potrafili się sprężyć i pokazać, na co ich stać. Przychodzi przełomowy dla ZHP rok - 1981. VII Zjazd likwiduje HSPS i przywraca Samodzielne Programowe Harcerstwo Starsze jako odrębny plan Związku. Rozpada się wiele drużyn. "Baczyńscy" zaczynają tracić swoja pozycję i siłę. Burzliwe zmiany drużynowych, nowe przeszkody... grunt, że przetrwali i teraz dzięki nim istniejemy dalej ;)