Obrzędy i tradycje
I kwartał
W trakcie ferii zimowych jedziemy na zimowisko, które trwa 5-6 dni. Mrozy nam niestraszne!
22 stycznia wypada rocznica urodzin naszego patrona i z tej okazji co roku (zazwyczaj w marcu) jeździmy na cmentarz wojskowy Powązki w Warszawie, by przy grobie Baczyńskiego uczcić jego pamięć. Wszystko odbywa się w sposób obrzędowy, czytane są wiersze poety, każdy zastęp zapala także znicz. Nagradzani są też wtedy niektórzy członkowie drużyny, którzy swoją postawą na to zasłużyli. W ten sam dzień udajemy się również pod Pałac Blanka, gdzie zginął nasz patron.
22 lutego to Dzień Myśli Braterskiej, obchodzony przez harcerzy i skautów na całym świecie. Wtedy też odbywa się zbiórka, która ma na celu przede wszystkim integrację członków "29" i nie tylko (no bo czemu mamy nie zaprosić harcerzy z innych drużyn?).
21 marca wypada pierwszy dzień wiosny. Niegdyś jeździliśmy do Osowca, aby tam zatopić marzannę. Obecnie najczęściej obieramy kierunek Ogrodniczki, gdzie równie zacnie żegnamy zimę.
II kwartał
W maju z reguły udajemy się na nieco dłuższy biwak. Wtedy jest już dość ciepło i możemy spędzić dużo czasu na świeżym powietrzu.
Miesiąc czerwiec to czas, kiedy odbywa się zbiórka lub biwak, które podsumowują miniony rok harcerski.
III kwartał
Każdego roku, w lipcu, udajemy się na obóz, który trwa zawsze około dwóch tygodni. U początków istnienia drużyny były to najczęściej obozy wędrowne w górach. I to miejsce Baczyńscy upodobali sobie najbardziej, a w szczególności Bieszczady. Obozy nad morzem lub nad jeziorem także pozostają niezapomniane!
4 sierpnia to rocznica śmierci naszego patrona. To tego dnia podczas powstania warszawskiego w 1944 roku Krzysztof Kamil Baczyński oddał swoje życie za ojczyznę. Staramy się godnie uczcić jego pamięć, spotykając się wtedy w harcerskim gronie.
29 września 1974 roku to dzień powstania 29 BDh. Z tej również okazji organizowany jest biwak rocznicowy, na którym zdmuchujemy świeczki z wielkiego tortu i życzymy sobie istnienia do końca świata i jeden dzień dłużej.
IV kwartał
W listopadzie wypada dzień Wszystkich Świętych. Wtedy też udajemy się do któregoś miejsca pamięci w naszym mieście i oddajemy hołd zmarłym rodakom.
W grudniu, na kilka dni przed 24 grudnia, w gronie drużyny spędzamy wigilię Bożego Narodzenia. Odczytywany jest fragment Pisma Świętego, dzielimy się opłatkiem, a także prezentowane są jasełka. Największą atrakcją cieszy się Mikołaj, który rozdaje wszystkim prezenty (oczywiście najpierw trzeba wykonać jakieś zadanie).
Nie można również zapomnieć o wspólnym spędzaniu Sylwestra. Kiedyś było to wyróżnieniem udać się na takowy wyjazd. Nowy Rok witany jest przy ognisku i dźwięku petard, jak również śpiewamy i życzymy sobie wszystkiego najlepszego.
Subskrybuj:
Posty (Atom)